Dlaczego mikrofon Neumann U87 jest najlepszym mikrofonem na świecie?

mikrofon lektora neumann u87

Czystość brzmienia, wszechstronność oraz rozpoznawalny na całym świecie elegancki, ponadczasowy design to najczęściej wyróżniane cechy legendarnego U87. Po ponad 50 latach od swojej premiery słynny model Neumanna uplasował się w ścisłej czołówce sprzętu, bez którego ciężko wyobrazić sobie profesjonalne studio nagraniowe. Co sprawia, że urósł do rangi najlepszego mikrofonu świata?

W drodze na szczyt

Sukces U87 zaczyna się w momencie, gdy zespół Neumanna postanawia stworzyć przełomowy mikrofon pojemnościowy do celów studyjnych. Pierwsze próby z modelem U67, nie odniosły tak spektakularnego efektu, ale teraz już wiemy, że misja firmy ostatecznie zakończyła się sukcesem, kiedy pod koniec lat 60. na rynku pojawiła się wersja Neumann U87. Mikrofon został wyposażony w nowoczesny tranzystor i nie wymagał oddzielnego zasilania.

Po dziś dzień nad produkcją czuwają specjaliści, własnoręcznie dopracowujący najdrobniejsze szczegóły. Marce daleka jest produkcja taśmowa, a na końcu wszystkie mikrofony przechodzą rygorystyczną kontrolę jakości. To wszystko składa się na sukces firmy i czyni każdy egzemplarz akustycznym arcydziełem.

Ponadczasowe parametry

Jego formuła nie zmieniła się znacząco od dekad, a mimo to wciąż pozostawia w tyle wiele opracowanych współcześnie technologii. Pod dużą, podwójną membraną kryje się precyzyjny mechanizm odporny na wysokie poziomy ciśnienia akustycznego (do 127 dB.), a trójpoziomowa charakterystyka kierunkowości umożliwia płynną regulację czułości. Mikrofon ustawiony na poziomie kardioidalnym jest odporny na sprzężenia zwrotne i cechuje się większą czułością z przodu. Dzięki temu lepiej wyłapuje pożądany dźwięk nawet w dość głośnym otoczeniu. Tryb ósemkowy (dwukierunkowy) tłumi z kolei niepożądane dźwięki dochodzące z boków, a dookólny (wszechkierunkowy) reaguje równomiernie na dźwięki spływające ze wszystkich stron. To sprawia, że Neumann U87 wyróżnia funkcjonalność oraz uniwersalność zastosowania. Dobrze odnajduje się zarówno w studio radiowym, jak i filmowym, telewizyjnym oraz muzycznym.

Czysty głos, precyzyjny dźwięk

Mikrofon U87 wymienia się jako najlepsze urządzenie do nagrań lektorskich, dubbingu, audiobooków czy voice-overów, ale sprawdzi się również do rejestrowania właściwie każdego instrumentu muzycznego. Doskonale reaguje na bas, a w stereofonicznej parze, jak żaden inny poradzi sobie z nagrywaniem dźwięku fortepianu. Uzyskać można dzięki niemu ciepły, niepodkoloryzowany głos o wysokiej rozdzielności oraz wygładzone, płynne brzmienie. Co ważne pasmo częstotliwości jest zrównoważone, a szumy własne wydobywają się na bardzo niskim poziomie. Legendarny mikrofon Neumann U87 uznaje się za niezawodny sprzęt i w ciągu dziesięcioleci doczekał się kilku interesujących rozszerzeń. Dzięki wersji U87 Ai czy też jubileuszowej Rhodium Edition wykonanej z ultralekkiego rodu łatwiej tworzy się muzykę, nagrywa mowę oraz rejestruje każdy inny dźwięk w naprawdę wysokiej jakości.

04/01/2019 | Bez kategorii | 0 Comments

Leave a commentCopyright ©2018
Piotr Bajtlik - Nagrania Lektorskie