Jak dbać o swój głos?

mikrofon lektora

Każdy, kto pracuje głosem, wie, jak ważna jest troska o struny głosowe. Są one narzędziem pracy, więc jakiekolwiek nadwyrężenie sprawia, że lektor może znaleźć się w sytuacji, w której przestanie zarabiać. W internecie łatwo trafić na informacje związane z prawidłowym operowaniem głosem czy nauką intonacji oraz poprawnej wymowy. Mniej jednak przywiązuje się wagę do tego, w jaki sposób to profesjonaliści dbają o instrument, dzięki któremu wykonują swój zawód. Jak zatem zatroszczyć się o swój głos?

Kilka praktycznych porad

Operując głosem, czy to w studiu nagraniowym, w radiu, podczas przygotowywania spotu reklamowego, czy to w trakcie nagrywania audiobooka, można narazić się na uszkodzenie bądź nadwyrężenie strun głosowych. Czasami problemy te biorą się z chorób, takich jak zapalenie gardła, innym razem ich źródło stanowi sezonowa alergia. Głos lektora, piosenkarza czy wykładowcy bywa zwykle wykorzystywany każdego dnia. Warto więc zrobić, ile się da, aby go nie stracić.

Przede wszystkim należy zacząć od prawidłowych nawyków. Jednym z nich jest ograniczenie lub całkowita rezygnacja z nabiału, czyli mleka i produktów z niego wytwarzanych. Przyjmuje się, że utrzymywanie zdrowego stylu odżywiania ma duży wpływ na wydajność strun głosowych i ich dobry stan. Naturalnie warto też unikać palenia papierosów, ponieważ dym podrażnia gardło, a długotrwały nałóg spłyca oddech. Dobrze jest zrezygnować z innych używek, zwłaszcza tuż przed planowanym nagraniem.

Ciało człowieka to całość składająca się z wielu połączonych części. Jeśli jedna z nich działa gorzej, wpływa również na inne. Z tego względu warto zadbać o kondycję psychiczną – mniejszy stres oraz wystarczająco dużo czasu spędzonego na odpoczynku mogą wpłynąć na dobry stan strun głosowych. Nie bez znaczenia jest także nauka prawidłowego oddychania przez nos.

Jakie działania podejmować, aby nie przemęczyć strun głosowych?

Okazuje się, że nawet zbyt mocna herbata bądź kawa mogą podrażnić gardło, a tym samym osłabić struny głosowe. Głos lektora jest jego najcenniejszym instrumentem, dlatego dbanie o niego powinno dla każdego profesjonalisty stać się absolutnym priorytetem.

Niewiele osób wie o tym, że woda ma zbawienny wpływ na struny głosowe (oczywiście niegazowana i pozbawiona cukru). Nawilża gardło i zmniejsza podrażnienia wywoływane codziennymi zadaniami. Jeżeli w pomieszczeniu, w którym wykonuje się pracę albo przebywa przez wiele godzin, powietrze jest zbyt suche, warto zainwestować w nawilżacz. Przed samą pracą, w której używany będzie głos lektora, dobrze wykonać odpowiednią rozgrzewkę, żeby przyzwyczaić struny głosowe do wysiłku.

Po zakończeniu nagrania najlepiej dać sobie czas na milczenie. Struny głosowe, jak każdy inny narząd, regenerują się, więc po intensywnej pracy muszą odpocząć. Brak takich przerw może doprowadzić do poważnych konsekwencji i trwałego uszkodzenia narządów mowy. Stare powiedzenie, że milczenie jest złotem, doskonale pasuje do życia lektorów i innych osób pracujących głosem. Pozytywne nawyki to klucz do sukcesu w tego typu zawodach.

05/23/2019 | Bez kategorii | 0 Comments

Leave a commentCopyright ©2018
Piotr Bajtlik - Nagrania Lektorskie