Jak stworzyć domowe studio nagrań?

domowe studio nagrań
domowe studio nagrań

Z własnego studia nagrań korzystają wszelkiej maści artyści oraz ludzie zajmujący się zawodowo rejestracją dźwięków. Zaliczają się więc do tego grona zarówno popularni youtuberzy, muzycy, filmowcy, a nawet radiowcy czy lektorzy. Domowe studio lektorskie nie musi w niczym ustępować przestrzeni udostępnianej przez profesjonalne pracownie dźwiękowe. Oczywiście, wymaga to w zamian odpowiedniej inwestycji finansowej. Trzeba być gotowym na pewien wydatek, który zwróci się jednak dość szybko. Uniezależnienie się od zewnętrznych studiów to dobry sposób na oszczędność pieniędzy, a także czasu potrzebnego na dojazdy i dostosowanie się do wolnych terminów.

Aby studio lektorskie działało bez zarzutu, zgodnie ze swoim przeznaczeniem, należy podjąć kilka kroków.

Krok 1. Znalezienie właściwego miejsca

Od tego właśnie trzeba zacząć. I warto już na samym początku podkreślić, że każde pomieszczenie w domu będzie świetnie się nadawać pod studio lektorskie. Nawet jeśli ma się do dyspozycji tylko mały pokój w mieszkaniu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby odpowiednio go zaaranżować.

Nie oznacza to jednak, że nie istnieją preferowane miejsca do stworzenia własnego warsztatu nagrań. Wiele osób wybiera w tym celu chociażby piwnicę. Dlaczego? Otóż jest ona najczęściej dość przestronna, a więc pomieści więcej sprzętu. Nie wyłącza też z użytku innych pomieszczeń mieszkania/domu.

W kwestii metrażu pokoju lub piwnicy nie ma żadnych obostrzeń. Wystarczy, że będzie można w nim postawić biurko oraz krzesło. Oczywiście warto też zadbać o to, aby pomieszczenie z wyposażeniem umożliwiało komfortowe poruszanie się. Ale to tylko kwestia wygody.

Krok 2. Zadbanie o akustykę

W studiu nagrań nie mogą występować żadne problemy związane z dźwiękiem. Bardzo źle na jakość rejestrowanej mowy wpływają:

  • odgłosy dochodzące z zewnątrz,
  • efekty echa,
  • szumy,
  • skumulowane drgania.

Czy da się tego uniknąć w domowych warunkach? Jak najbardziej! W tym celu należy zaopatrzyć się w specjalistyczną gąbkę akustyczną. Wyposażone w nią studio lektorskie staje się niemal całkowicie odizolowane od dźwięków dobiegających z zewnątrz, a na dodatek eliminuje problem pojawiającego się naturalnie echa. Gąbkę wystarczy nałożyć na ściany. W ten sposób uda się zagwarantować satysfakcjonującą dla słuchaczy jakość nagrania.

Jedyną wadą gąbki akustycznej jest jej cena. Nie każdy będzie mógł pozwolić sobie na wyłożenie nią ścian pomieszczenia. Dlatego warto zastanowić się nad alternatywą. Jest nią zwyczajna, powszechnie dostępna wytłaczanka do jajek. Działa niemal dokładnie w ten sam sposób, co profesjonalna gąbka. Tym, co znacząco odróżnia wytłaczankę od gąbki akustycznej, jest jednak jej estetyka. Dobrze sprawdza się zatem w studiu nagrań lektorskich – a więc bez rejestracji obrazu wideo.

Innym rozwiązaniem godnym uwagi jest stworzenie kabiny studyjnej. Ponieważ zajmuje ona sporo miejsca, nadaje się tylko do dużych pomieszczeń. Za to w perfekcyjny sposób odcina studio od reszty otoczenia. Stanowi jednak kolejną bardzo drogą inwestycję.

Krok 3. Zaaranżowanie przestrzeni

Nie można zapomnieć też o odpowiednim ułożeniu mebli, do których należy biurko oraz krzesło. Powinny one być ustawione w taki sposób, aby umożliwić komfortowe siadanie i korzystanie z komputera. Praca lektora polega przecież na angażowaniu się w rolę, a więc pozostawienie sobie miejsca na wykonywanie gestów (choć niewidocznych na nagraniu, to dających się „odczuć” w dźwięku) czy zmienianie pozycji jest niezwykle ważne. To najłatwiejsza część przygotowywania domowego studia, ale nie należy podchodzić do niej lekceważąco!

Krok 4. Wybór komputera

Od osobistych preferencji zależy wybór między komputerem stacjonarnym a laptopem. Oba będą dobrze sprawdzać się w roli rejestratora i edytora dźwięków. Najważniejsze jest to, aby urządzenie posiadało odpowiednie programy. Istnieje wiele płatnych oraz darmowych edytorów, z których można skorzystać. W tym przypadku też wiele zależy od własnych upodobań oraz możliwości finansowych. Studio lektorskie nie potrzebuje sprzętu z tzw. górnej półki, więc i tutaj można trochę zaoszczędzić. Istotne jest jednak, aby komputer czy laptop wyposażony był w pojemny dysk twardy. Dzięki temu możliwe będzie zapisywanie wysokiej jakości plików w dużej liczbie. Można też zaopatrzyć się w zewnętrzne dyski, aby archiwizować na nich wcześniejsze projekty, jeśli zajdzie taka potrzeba. Równolegle poleca się zapisywanie danych w chmurze.

Nie mniejsze znaczenie ma procesor. W tej kwestii warto postawić na model wielordzeniowy. Upłynnia i przyspiesza on wiele procesów. Pozwala też na korzystanie z bardziej zaawansowanych programów edytorskich.

Krok 5. Zakup sprzętu do rejestracji dźwięków

Sam komputer, nawet najnowocześniejszy, nie wystarczy do nagrywania odpowiedniej jakości dźwięków. Wbudowane głośniki czy mikrofon są rozwiązaniem przydatnym przy codziennej komunikacji (np. poprzez Skype), ale nie nadają się do studia lektorskiego. Z tego względu powinno się zainwestować w trzy dodatkowe sprzęty: mikrofon, słuchawki oraz mikser.

Wyciszone studio lektorskie pozwoli swobodnie nagrywać dźwięk przez mikrofon. Jaki model wybrać? Warto postawić na sprzęt pochodzący od zaufanego producenta. Dobrym przykładem jest Neumann U87, ale istnieją też inne dobrze sprawdzające się w warsztacie nagraniowym urządzenia. Mikrofony pojemnościowe są najczęściej wykorzystywane ze względu na wysoki poziom wychwytywania detali. Rzadziej używane, lecz wciąż popularne są mikrofony dynamiczne.

Dobre słuchawki także stanowią podstawę studia lektorskiego. Dzięki nim można odsłuchać własne nagranie. Najlepiej, jeśli są to słuchawki z poduszkami. Izolują one pozostałe dźwięki, co pozwala się skupić na odsłuchiwanym pliku. Dobrze też, jeśli po prostu dobrze leżą na użytkowniku – to nieoceniona zaleta w przypadku wielogodzinnych sesji nagraniowych.

Z kolei mikser audio (cyfrowy lub analogowy) pozwoli na dowolne modyfikowanie dźwięków. Jest to bardzo przydatne narzędzie w studiu nagraniowym. Za jego pomocą można m.in. usunąć niedoskonałości, nałożyć dodatkowe efekty czy zmienić natężenie oraz głośność. Studio lektorskie z mikserem audio jest znacznym ułatwieniem codziennej pracy.

07/01/2019 | Bez kategorii | 0 Comments

Leave a commentCopyright ©2018
Piotr Bajtlik - Nagrania Lektorskie