Jak wygląda praca jako lektor filmowy?

mikrofon lektora filmowego

Wiele osób zastanawia się nad karierą lektora filmowego, nie zdając sobie sprawy, jak w rzeczywistości wygląda jego praca. Niezwykle trudno wyróżnić się spośród konkurencji w branży. Bardzo często pierwszym krokiem w karierze lektora jest umieszczenie swojego nagrania w tzw. banku głosów.

Głos to nie wszystko!

Z pewnością najważniejszym narzędziem pracy lektora jest głos, jednak nie wystarczy jedynie wyróżniać się określoną barwą i pracować nad dykcją. Aby osiągnąć pierwszy sukces, trzeba być wyjątkowo zdeterminowanym, gdyż ciekawy głos może nie wystarczyć do zdobycia pierwszej pracy w zawodzie. Warto zainwestować w zajęcia z emisji głosu, ale także wybrać się na te, podczas których pod okiem specjalisty można popracować nad prawidłową dykcją.

Jaki lektor jest poszukiwany?

Łatwo domyślić się, że każdy lektor posiada wyjątkowy, charakterystyczny dla niego głos. Bywają osoby, które tak wyróżniają się barwą, że brzmią śmiesznie, przygnębiająco czy irytująco. Istotne jest to, by lektor filmowy lub serialowy był niezauważalny. Jego głos nie może przykuwać uwagi odbiorcy – idealny kandydat to taki, który nie wczuwa się zanadto w rolę i odczytuje wszystkie kwestie w jednostajny sposób. Nie bez powodu głos lektora filmowego określa się towarzyszącym – nie powinien on okazywać nadmiernych emocji ani starać się interpretować dialogi bohaterów na ekranie.

Najczęściej poszukiwani są lektorzy wyróżniający się niskim i ciepłym głosem. Oczywiste jest, że osoby z wadami wymowy nie będą odpowiednimi kandydatami. Lektor powinien przede wszystkim mówić naturalnie oraz wyraźnie.

Warto rozróżnić również pracę lektora, który swojego głosu użycza w całych produkcjach, a tego, który zajmuje się typowym dubbingiem. W drugim przypadku bardzo często poszukiwane są osoby o charakterystycznym głosie, pasującym do charakteru danej postaci.

Jak rozpocząć pracę jako lektor filmowy?

Dzięki temu, że zawód lektora nie wymaga specjalnego wykształcenia, ta ścieżka kariery otwarta jest dla osób pragnących działać w branży medialnej. Wiele popularnych głosów rozpoczynało swoją przygodę jako lektor w reklamach oraz audycjach radiowych. Jednak najprostszym krokiem jest umieszczenie własnego nagrania w banku głosów, który jest platformą służącą współpracy pomiędzy lektorami a instytucjami medialnymi. Jest to świetny sposób dotarcia do szerszego grona odbiorców. Oprócz przyszłych pracodawców w bankach głosów można spotkać się ze specjalistami, którzy poddadzą ocenie zdolności pretendującego lektora.

Warto umieścić kilka profesjonalnie nagranych próbek głosu. Pozwolą one stworzyć micro portfolio, za pomocą którego można skuteczniej przyciągnąć uwagę zainteresowanych osób. Innym rozwiązaniem jest nawiązanie bezpośrednich kontaktów, np. za pośrednictwem portalu LinkedIn. Osoby związane z branżą radiową, telewizyjną czy internetową mogą znacznie ułatwić rozpoczęcie pierwszej współpracy. Praca lektora filmowego z pewnością nie jest dla każdego – podobnie jak w przypadku aktorów, ciągłe doskonalenie umiejętności oraz aktywne poszukiwanie zleceń jest kluczowym elementem sukcesu.

02/14/2019 | Bez kategorii | 0 Comments

Leave a comment



Copyright ©2018
Piotr Bajtlik - Nagrania Lektorskie