Jak wygląda praca jako lektor radiowy?

mikrofon lektora radiowego

Praca jako lektor radiowy nie jest dla każdego. Profesjonalny spiker powinien cechować się nienaganną dykcją i umiejętnością płynnego mówienia. Nie ma mowy o jąkaniu się, nieprawidłowym akcentowaniu czy „zjadaniu końcówek” wyrazów. Dobrze, aby potrafił modulować głos, improwizować i bawić się słowem, by móc zabawić, pocieszyć i przede wszystkim zainteresować słuchaczy. Praca lektora radiowego jest bardzo interesująca. A jak wygląda konkretnie?

Na czym polega praca lektora radiowego?

Podstawowym zadaniem lektora radiowego jest zapowiadanie kolejnych punktów programu i czytanie na antenie podanych mu tekstów. Musi być on przy tym bardzo uważny, aby wychwycić bez trudu ewentualne błędy i je poprawić. Ale to nie wszystko, dobry spiker radiowy musi zdziałać dużo więcej. Praca radiowca zazwyczaj wiąże się z włączaniem do programu osób z zewnątrz – przeprowadzeniem wywiadu „na żywo” w studio lub telefonicznie, łączeniem i rozmową z korespondentami lub też odebraniem telefonu od słuchaczy. Bardzo często lektorzy podkładają głos w reklamach radiowych, a także audiobookach, powitaniach telefonicznych czy prezentacjach internetowych.

Co istotne, praca jako lektor radiowy to praca głosem, ale i „z głową”. Odczytywanie tekstów bazuje na właściwej interpretacji. Niektóre z nich wymagają energii, kolejne neutralności, a jeszcze inne – patosu czy humoru. Inaczej prezentuje się wiadomości czy komunikat reklamowy, a jeszcze inaczej listę hitów muzycznych. Lektor powinien czytać teksty w sposób wyrazisty, zapadający w pamięć, a zarazem neutralny, słuchacz nie może bowiem usłyszeć jego osobistego tonu. Duże znaczenie ma także bezbłędne odczytywanie tekstów i wyrazów w innych językach. Spiker musi więc umieć poprawnie odczytywać specjalistyczne terminy, nazwy geograficzne czy nazwiska. Dlatego dobrze jest, aby posiadał on wszechstronną wiedzę i zainteresowania w obrębie polityki, kultury, sztuki i nauki.

Czym powinien cechować się dobry lektor radiowy?

Jako że audycje często prowadzone są na żywo, osoba pracująca na tym stanowisku musi być przygotowana na różne niespodzianki i nieprzewidziane sytuacje, a także uważać na błędy. Powinna umieć szybko i błyskotliwie zareagować m.in. w przypadku ewentualnych problemów technicznych czy też niewłaściwych (np. przekleństwa) wypowiedzi rozmówców. Co ważne, konieczne jest ścisłe przestrzeganie ram czasowych – nie tylko godzin, ale przede wszystkim minut. Chcąc pracować jako lektor radiowy, należy być przygotowanym również na dość nieregularny tryb życia. To często dyżury w święta i weekendy, w różnych porach nocy i dnia. Trzeba więc liczyć się z rozpoczęciem pracy zarówno o 4:00 rano, jak i 23:00 wieczorem.

Czy lektor powinien mieć specjalne wykształcenie? Niekoniecznie, choć lektorzy należący do czołówki branżowej bardzo często są absolwentami wydziałów aktorskich w szkołach filmowych. Aktor jako osoba, która znakomicie potrafi wczuć się w dowolną rolę, da sobie świetnie radę z przekonującym wypowiedzeniem dowolnej kwestii.

Bardzo istotna jest również wspomniana wyżej dykcja i czyste, płynne mówienie. Osoba jąkająca się, mówiąca niechlujnie pod względem stylistycznym, jak i językowym, nie zdobędzie raczej popularności i renomy. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że wiele cech dobrego lektora można wypracować. Odpowiednie ćwiczenia językowe, dużo samozaparcia oraz zdobywane skrupulatnie doświadczenie zawodowe mogą bardzo pomóc na ścieżce profesjonalnego lektora radiowego.

02/22/2019 | Bez kategorii | 0 Comments

Leave a commentCopyright ©2018
Piotr Bajtlik - Nagrania Lektorskie