Najlepszy mikrofon do prowadzenia kanału na YouTube

mikrofon do kanału na YouTube

Vlogowanie (inaczej wideoblogowanie) jest bardzo pożądanym zajęciem. Niejedna osoba marzy o zdobyciu internetowej popularności oraz związanej z nią sławy i możliwości zarabiania dużych pieniędzy. Aby zostać cenionym YouTuberem, ważne są nie tylko pomysłowość i osobowość prowadzącego, ale też profesjonalny sprzęt użyty do nagrań, w tym przede wszystkim mikrofon. Jaki jest najlepszy?

Rodzaje mikrofonów

Zanim przejdziemy do omawiania ważnych aspektów, na które należy zwrócić uwagę, wybierając mikrofon, warto przedstawić typy oferowanych urządzeń. Na rynku dostępne są modele dynamiczne, wstęgowe i pojemnościowe. W pierwszych znajduje się w połączony układ cewki i membrany, a także magnes generujący pole magnetyczne. Nie trzeba ich zasilać prądem stałym. Mikrofony te sprawdzą się najlepiej w pomieszczeniach o dobrej akustyce oraz na scenie.

Urządzenia wstęgowe są natomiast mikrofonami dynamicznymi o specyficznej budowie, których podstawową zaletą jest ciekawy, klasyczny design. Były kiedyś stosowane powszechnie w studiach nagraniowych, a obecnie zostały w większości wyparte przez urządzenia pojemnościowe, czyli mikrofony zbudowane ze stałej okładki i ruchomej membrany. Modele pojemnościowe wymagają zasilania prądem stałym. Są bardzo czułe, co czyni je świetnie przystosowanymi do użycia w miejscach o gorszej akustyce.

Istotną cechą mikrofonów jest ponadto ich kierunkowość. Wyróżnia się mikrofony jedno-, dwu- i wielokierunkowe. Te ostatnie zbierają dźwięki dochodzące ze wszystkich stron, natomiast dwu- i jednokierunkowe – kolejno z dwóch oraz z jednej strony.

Jak wybrać mikrofon do YouTube’a?

Decyzja o wyborze konkretnego mikrofonu zależy przede wszystkim od rodzaju tworzonych filmów. Inny sprzęt znajdzie bowiem zastosowanie podczas nagrywania w pomieszczeniach, które cechują się odmienną akustyką (nierzadko bardzo dobrą) w porównaniu do kręcenia na świeżym powietrzu, często w hałasie i podczas niekorzystnych warunków pogodowych.

Mikrofon dynamiczny wielokierunkowy sprawdzi się dobrze do nagrywania wydarzeń w terenie, natomiast w warunkach domowych lepszym rozwiązaniem okaże się model pojemnościowy jednokierunkowy. Pozwoli on w sposób wyraźny uchwycić głos lektora. Z kolei w przypadku np. równoczesnego nagrywania głosu i rozgrywki w grze, najlepsze będą mikrofony dwu- oraz wielokierunkowe.

Można także zdecydować się na urządzenia kompleksowe, tzn. łączące mikrofon i równocześnie odsłuch (mikrofony w słuchawkach), a także odrębne. Popularnymi modelami są wersje USB, czyli podłączane do komputera. Świetnie spiszą się w przypadku nagrywania tutoriali, rozgrywek gier, podcastów, komentarzy, muzyki i innych video. Polecane są również mikrofony DSLR, czyli na specjalnej stopce. Są one szczególnie przydatne podczas nagrywania w oddaleniu od laptopa albo na zewnątrz pomieszczeń. Dobrym rozwiązaniem są też profesjonalne modele mikrofonów klapowych bezprzewodowych, cechujących się zwykle niewielkimi wymiarami i możliwością dyskretnego przypięcia do ubrania, sprzętu (np. kamery) lub innego przedmiotu.

Mikrofony dostępne są w szerokiej ofercie produktowej i w różnych cenach. Rozpoczynając dopiero swoją przygodę z nagrywaniem na YouTube, warto zdecydować się na sprzęt dobrej jakości, ale niekoniecznie z najwyższej półki. Trzeba jednak pamiętać, że chcąc uzyskać w pełni profesjonalny poziom filmów i w efekcie je monetyzować, dobrze jest zainwestować w model, który pomoże w uzyskaniu wysokiego poziomu.

05/31/2019 | Bez kategorii | 0 Comments

Leave a commentCopyright ©2018
Piotr Bajtlik - Nagrania Lektorskie