Niepodległość - film

"Niepodległość" - niezwykły film dokumentalny i mój szczególny w nim udział

Kilka tygodni temu otrzymałem propozycję, by wziąć udział w wyjątkowym projekcie.  Powstawał mianowicie film dokumentalny, który pokazywał Polskę odzyskującą niepodległość. Film, który poza historią i faktami miał dawać widzom szansę na to, aby choć w części poczuli emocje, które nosili w sobie Polacy, gdy ich ukochany kraj stawał się nareszcie wolny. Ten film to “Niepodległość” Krzysztofa Talczewskiego

Narracja prowadzona przez świadków wydarzeń

Moje zadanie było dosyć szczególne. Twórcy filmu wpadli bowiem na świetny pomysł, by część warstwy lektorskiej, w której poznajemy osobiste wypowiedzi bohaterów tamtych wydarzeń, przeczytać innymi głosami niż główną warstwę narracji filmu. Narrację w filmie prowadzą więc także świadkowie i uczestnicy wydarzeń, którzy pozostawili pisemne świadectwa swych losów i historii. Nie miała to być typowa - obiektywna narracja, lecz naturalne i pełne emocji wypowiedzi.

Użyczyłem swojego głosu młodemu Władysławowi Broniewskiemu. Nie wszyscy wiedzą,  że ten polski poeta już w wieku 17 lat wstąpił do Legionów Polskich. Jego komentarze do otaczającej go rzeczywistości są pełne zaangażowania. Z twórcami filmu “Niepodległość” pracowaliśmy więc nad tym, by moje wypowiedzi były jak najbardziej naturalne i jednocześnie pełne wewnętrznych emocji. Pełne tej pasji, która towarzyszyła wtedy Polakom walczącym o wolność naszej ojczyzny.

Rekonstrukcja cyfrowa

Materiały archiwalne zostały zrekonstruowane cyfrowo i pokolorowane. Korzystano ze zbiorów francuskich, niemieckich, rosyjskich, amerykańskich, ukraińskich oraz polskich (z zasobów Filmoteki Narodowej). Całość wygląda niezwykle naturalnie. Mamy wrażenie, że naprawdę podglądamy te niezwykłe wydarzenia z początków XX wieku. Dodatkowym atutem filmu jest fakt, że aż 80 proc. materiału video powstało przy wykorzystaniu zdjęć i filmów dotąd nieznanych i niepokazywanych szerokiej publiczności.

Film został wyprodukowany przez MWM Media Sp. z o.o. przy współpracy z Telewizją Polsat, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym.

Twórcy tego niezwykłego dokumentu to:
Krzysztof Talczewski (reżyseria), Mirosław Bork (scenariusz) oraz Krzesimir Dębski (muzyka).

Główną część narracji przeczytał Piotr Borowiec

Natomiast uczestnikom wydarzeń, oprócz mnie 🙂 , głosów użyczyli: 

  • Tomasz Bednarek 
  • Tomasz Budyta 
  • Robert Czebotar 
  • Zbigniew Dziduch 
  • Andrzej Mastalerz 
  • Sławomir Pacek 
  • Patrycja Soliman
  • Aleksander Trąbczyński

Gdzie film można obejrzeć?

Film można obejrzeć w Telewizji Polsat, lub online w serwisie Ipla.
Jest także dostępny nieodpłatnie (tylko do 14 listopada 2018) na stronie Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Polecam!