Nagrania_lektorskie_voice_over5

Lektor do animacji

Na czym polega praca lektora do animacji?

Praca lektora filmów i seriali animowanych wymaga od aktora pokazania szerokiego spektrum możliwości swojego głosu. Wymaga dużej świadomości swojego głosu i odpowiedniej intonacji, która wpływa zarówno na odbiór fabuły, jak i poszczególnych postaci. Lektor oddaje emocje bohaterów jednocześnie ich nie odgrywając. Jego rolą jest, by przekazać treść i atmosferę filmu lub animacji, nie zakłócając przekazu. W swojej pracy bardzo zwracam uwagę na atmosferę filmu animowanego, bohaterów, których kwestie wypowiadam, aby mogli być dla widza jak najbardziej autentyczni. Nie mam wpływu na wizualną część animacji, dlatego moim zadaniem jest dopasowanie się do wydarzeń i emocji przeżywanych przez postaci. Bardzo często odbiorcami filmów animowanych są dzieci, którym dużo trudniej jest się skoncentrować na fabule niż widzom dorosłym. Ciekawie przedstawiony scenariusz (również za pomocą głosu) znacznie ułatwia to zadanie. 

Lektor a aktor głosowy

Chociaż obie funkcje bywają mylone, praca lektora znacznie różni się od zadań aktora głosowego. Praca lektora jest czymś zupełnie odmiennym od typowego aktorstwa głosowego, z którym mamy do czynienia w dubbingu. Rolą lektora jest przedstawienie całości fabuły oraz dialogów, aby brzmiały autentycznie i naturalnie. Lektor musi tak czytać tekst, by widz podążał za tym co dzieje się na ekranie. Dobry lektor to taki, który nie zwraca się zbytniej uwagi widzów, gdyż najważniejszą jest właśnie fabuła. Rolą lektora do animacji jest tylko delikatne podkreślenie cech postaci, tak by można było się  z nią utożsamić. Jeśli postać nas rozśmieszy, zdenerwuje, zaciekawi – wtedy po prostu wzbudzi emocje. Tworzenie atmosfery tajemniczej, podniosłej, komediowej itp. to także zadania należące do pracy lektora. Ważne, by każdy fragment scenariusza angażował widza. 

Aktor głosowy zajmuje się natomiast tworzeniem postaci praktycznie od podstaw, jego zadaniem jest wcielenie się w postać, znelezienie właściwego głosu i odegranie cech charakterystycznych danego bohatera. Dubbingujący aktor oddycha, myśli, czuje i mówi tak jak bohater, którego odgrywa.

Moje doświadczenie jako lektor do animacji

Posiadam wykształcenie aktorskie oraz bogate doświadczenie zawodowe. Od ponad 15 lat profesjonalnie zajmuję się użyczaniem swojego głosu jako lektor oraz aktor głosowy w filmach animowanych i fabularnych. Na swoim koncie posiadam także wiele realizacji lektorskich w filmach i serialach animowanych. Zagrałem w dziesiątkach słuchowisk radiowych.

Swoje doświadczenie wykorzystam także przy Twoim projekcie. Do swojej pracy podchodzę profesjonalnie, dbając o każdy szczegół głosowej interpretacji scenariusza. Swój głos wykorzystałem jako lektor w wielu animacjach, spotach reklamowych (telewizyjnych, radiowych i internetowych), filmach, bajkach czy kominikatach głosowych IVR.

Wszystkich zainteresowanych moją działalnością serdecznie zapraszam do kontaktu oraz zapoznania się z moim portfolio!