Nagrania_lektorskie_voice_over5

Lektor do bajki

Bajki z lektorem

Bajki skierowane są przede wszystkim do najmłodszych. To główna przyczyna, dla której lektor jest w nich niezastąpiony. Osoba czytająca tekst spełnia niezwykle ważną funkcję w przypadku animacji emitowanych na ekranie. Napisy są w tym wypadku bezużyteczne, ponieważ dzieci nie są w stanie ich przeczytać. Precyzyjna, wyraźna wymowa, a także odpowiednia interpretacja skryptu stanowią dopełnienie wyświetlanego na ekranie obrazu. A to właśnie na nim skupiają się mali odbiorcy – dzięki temu mogą oni nie tylko oglądać bajki ze zrozumieniem, ale również osłuchać się z językiem, w którym porozumiewają się bohaterowie animacji  i rozwijać kompetencje językowe, np. poszerzać zasób słownictwa.

Osoba lektora jest natomiast najważniejsza we wszelkiego rodzaju słuchowiskach dla dzieci, które obecnie najczęściej przyjmują formę popularnych audiobooków. Bajki czytane przez profesjonalnego lektora nie zastąpią dzieciom obcowania z żywą literaturą, jednak świetnie zmotywują do sięgania po tradycyjne książki.

Lektor do bajek – zalety

W przypadku audiobooków czy słuchowisk dla dzieci - głos lektora wydobywający się z głośników, pozbawiony uzupełnienia w postaci obrazu sprzyja rozwijaniu wyobraźni dzieci. Wciąga je w opowiadaną historię. Nagranie może być wielokrotnie odtwarzane, co stanowi atut dla rodziców czy opiekunów, którzy nie zawsze mają czas, by samodzielnie czytać dziecku. Bajki audio z lektorem doskonale sprawdzają się też w podróży, ponieważ pochłaniają uwagę najmłodszych. Sprawiają, że czas biegnie znacznie szybciej. Lektor czytający tekst bajki pomoże również wyciszyć malucha przed snem, ułatwiając mu zaśnięcie.

Aby jednak bajki z lektorem spełniały swoją funkcję, osoba czytająca musi posiadać odpowiednie umiejętności oraz doświadczenie. Profesjonalnego lektora bajek wyróżnia nie tylko przyjemny w odbiorze głos, ale również umiejętność operowania nim. Właściwe modulowanie głosu to jeden z warunków niezbędnych do tego, by przyciągnąć uwagę i zainteresować małych słuchaczy opowieścią, a także sposób na to, by w ciekawy sposób zinterpretować opowieść. Niezwykle ważna jest również nienaganna dykcja, którą musi wyróżniać się każdy zawodowy lektor.

Nagrania lektorskie do bajek

Praca lektora polega na odczytywaniu gotowego tekstu – w tym przypadku scenariusza bajki lub jej treści. Wszystko odbywa się w profesjonalnie wyposażonym studiu nagraniowym, gdzie istnieje możliwość dopracowania nagrań, tak aby ich jakość była jak najlepsza – dzięki temu dźwięk pozbawiony jest zniekształceń i innych defektów. Umiejętne użycie głosu oraz wiarygodne przekazanie emocji przez lektora decyduje o autentycznym, naturalnym brzmieniu nagrania. Sprawia że gotowy audiobook jest przyjemny dla ucha i jednocześnie ożywia wyobraźnię słuchacza. Na kompetencje osoby czytającej wpływa natomiast przede wszystkim jej doświadczenie zawodowe.

Naczytywanie bajek i nagrania lektorskie bajek audio to część mojej codziennej aktywności. Jestem aktorem z własnym studiem nagraniowym, co znacznie ułatwia mi pracę lektora, a także umożliwia przygotowywanie profesjonalnych nagrań we własnym zakresie. Służę pomocą zarówno w przypadku dużych, jak i małych przedsięwzięć. Jeśli więc szukasz sprawdzonego lektora do bajek, zapraszam do kontaktu!