Nagrania_lektorskie_voice_over5

Lektor IVR

Czym jest IVR?

Na początek przypomnę co to właściwie jest IVR... Te trzy literki to - mówiąc prostym językiem - zapowiedzi telefoniczne. Ale co dokładnie oznaczają?

IVR to skrót od Interactive Voice Response, co oznacza rodzaj automatycznej odpowiedzi głosowej wykorzystywanej przeważnie w usługach telekomunikacyjnych. Podczas gdy osoba dzwoniąca połączy się z daną infolinią, może odsłuchać komunikat głosowy, na podstawie którego podejmie decyzję o podjęciu następnych kroków przy pomocy wybranego przycisku na klawiaturze telefonu. Takie rozwiązanie najczęściej stosują firmy, które obsługują dużą liczbę klientów naraz. Rozwiązanie umożliwia wstępną segregację klientów ze względu na powody, dla których dzwonią. Następnie taka osoba jest bezpośrednio łączona z przygotowanym konsultantem. Celem IVR jest usprawnienie oraz przyspieszenie procesu obsługi klienta. Oprócz odpowiadania na połączenia przychodzące, systemy IVR wykorzystuje się obecnie również do połączeń wychodzących, aby przygotować użytkownika do rozmowy z konsultantem. Ten rodzaj usługi telekomunikacyjnej wykorzystują też mniejsze firmy, aby wykreować wizerunek dużego, dobrze prosperującego przedsiębiorstwa.

Lektor IVR – rola

Głównym zadaniem lektora IVR jest nagranie różnych komunikatów głosowych. Mają one za zadanie skłonić dzwoniącego do określonego działania (np. wybrania spośród wymienionych opcji). Mogą służyć przedstawieniu konkretnych informacji (np. stanu konta), a także weryfikacji użytkownika na podstawie jego danych. Jego praca wykorzystywana jest w usługach typu call-center obsługujących sektory finansowe, ubezpieczeniowe czy telekomunikacyjne. Głos lektora IVR wykorzystywany jest również w celach rozrywkowych, np. w przypadku telefonicznych głosowań w programach telewizyjnych na jednego z uczestników.

Lektor IVR – jakie cechy powinien posiadać?

Cechy, które wyróżniają dobrego lektora IVR to przede wszystkim: idealna dykcja, umiejętność dostosowania modulacji do odbiorcy komunikatów, a także odpowiednie tempo wypowiadanych kwestii. Istotne jest także, aby lektor odznaczał się przyjazną, budzącą zaufanie barwą głosu. Dzięki temu odsłuchiwanie nagranych przez niego wypowiedzi nie będzie dla słuchaczy uciążliwe czy nieprzyjemne. Jego praca w sposób pośredni również wpływa na postrzeganie profesjonalizmu danej firmy

Posiadane przez mnie doświadczenie sprawia, że będę w stanie sprostać stawianym przez Państwa wymaganiom dotyczącym komunikatów głosowych IVR. W zależności od wymagań projektu, przy użyciu głosu mogę oddać klimat, który najlepiej pasuje do wizerunku danej firmy. Nagrania mogą być więc na przykład dynamiczne, budujące zaufanie do marki czy też spokojne.

Poza usługami lektorskimi dotyczącymi systemów IVR użyczam głosu także w filmach animowanych, bajkach, serialach, grach komputerowych i spotach reklamowych. Szczegółowe informacje na temat mojej  działalności artystycznej możesz znaleźć na stronie piotrbajtlik.pl.

Wszystkich zainteresowanych moją ofertą nagrań lektorskich - już teraz zapraszam do kontaktu. Polecam także zapoznać się z moim DEMO, które udostępniam na stronie głównej!